ŠKOLNÍ ŘÁD
Č.j. 22 – MŠ – 20
Obsah školního řádu je vymezen zákonem č. 561/2004 Sb./ v souladu s §30,/ o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění (dále jen školský zákon), vyhláškou č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů a jinými souvisejícími normami, vyhláškou č. 43/2006 Sb. Zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, vyhláškou č.107/2005 Sb., o školním stravování, zákonem č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, vyhláškou č.27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaný
Ředitelka MATEŘSKÉ ŠKOLY odst. 3 Zákona č. 561/2004Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (dále jen Školský zákon), ve znění pozdějších předpisů a jinými souvisejícími normami, např. zákonem č.258/2000Sb.,o ochraně veřejného zdraví, vyhláškou č.107/2005Sb., o školním stravování, zákonem č.117/1995Sb., vydává tento školní řád, kterým se upřesňují vzájemné vztahy mezi dětmi, jejich zákonnými zástupci a zaměstnanci školy.
1.Přijímání dětí
Do MŠ přijímá ředitelka školy děti zpravidla od 3 let, na základě přihlášky zákonného zástupce dítěte. Zápis dětí do MŠ na následující školní rok probíhá v určených dnech v tom kalendářním roce, ve kterém následující školní rok začíná, zpravidla v měsíci květnu. Kritéria přijetí dětí jsou řádně přístupna a zveřejněna na místech obvyklých (webový portál obce, nástěnka MŠ). O přijetí dítěte jsou rodiče informováni zveřejněním seznamu registračních čísel. O nepřijetí jsou rodiče informováni písemně. Při přijetí dítěte stanoví ředitelka zkušební dobu pobytu dítěte v MŠ / nejvýše na 3 měsíce./
MŠ může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanovenému pravidelnému očkování, nebo má doklad, že je proti nákaze imunní, či zákonný zástupce doloží potvrzení lékaře o kontraindikaci. /Neplatí pro děti s povinnou docházkou/Při vydávání rozhodnutí o přijetí se postupuje dle stanovených kritérií k přijímání dětí.
Vždy se přednostně přijímají děti plnící povinné předškolní vzdělávání.
Povinnost předškolního vzdělávání se vztahuje na dítě, které dovrší 6let během školního roku, nebo dítě s odkladem školní docházky. Vztahuje se na státní občany České republiky, kteří pobývají na území ČR déle než 90 dnů. Povinné předškolní vzdělávání se nevztahuje na děti s hlubokým mentálním postižením.
Nepřihlášení dítěte nebo zanedbání péče o povinné předškolní vzdělávání je považováno
za přestupek
Forma plnění povinného předškolního vzdělávání:
– Individuální vzdělávání dítěte – bez pravidelné docházky do MŠ. Zákonný zástupce písemně oznámí tuto skutečnost v době zápisu. Povinností zákonného zástupce je zajistit účast dítěte u ověření úrovně osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech dle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání v mateřské škole (nejedná se o zkoušku) 3 měsíce od začátku školního roku. Rodič obdrží od ředitelky MŠ doporučení pro další postup při vzdělávání. Ověřování bude probíhat formou rozhovoru a praktických činností. Termín ověřování připadne vždy na druhé pondělí v měsíci listopadu. Náhradní termín ověřování připadne na první pondělí v měsíci prosinci Zákonný zástupce dítěte je povinen zajistit účast dítěte u ověření.
Pokud zákonný zástupce dítěte nezajistí účast dítěte u ověření, a to ani v náhradním termínu, ukončí ředitelka školy individuální vzdělávání dítěte. Odvolání zákonného zástupce proti rozhodnutí ředitelky mateřské školy nemá odkladný účinek. Dítě již následně nelze individuálně vzdělávat. Dítě musí dle stanoviska MŠMT zahájit povinnou, pravidelnou, denní docházku do mateřské školy.
– Pravidelná docházka dítěte do MŠ – 4 souvislé hodiny denně, počátek povinné doby je stanoven od 8:00 hodin ráno.
Ředitelka mateřské školy může v odůvodněných případech požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte s povinnou docházkou, a to nejpozději do 3 dnů ode dne výzvy. Rodič je povinen omluvit nepřítomnost dítěte / telefonicky, SMS, osobně/. Ředitelka bude tuto omluvu akceptovat, v některých případech může vyžadovat doložení nepřítomnosti např. lékařem.
Škola poskytuje vzdělávání distančním způsobem, pokud je v důsledku krizových nebo mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení karantény znemožněna osobní přítomnost ve škole více než poloviny dětí/žáků/studentů. Mateřské školy mají povinnost poskytovat vzdělávání distančním způsobem dětem, pro které je předškolní vzdělávání povinné.
MŠ přijímá děti i v průběhu školního roku, pokud to umožňuje volná kapacita. Mateřská škola nepřijímá děti po naplnění kapacity, která je stanovena zápisem do rejstříku MŠMT a provozními specifiky mateřské školy.
Ředitelka školy může po předchozím písemném oznámení ukončit docházku dítěte do MŠ/neplatí pro povinnou docházku/ v situaci:
- dítě se bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny
- zákonný zástupce závažným způsobem opakovaně narušuje provoz MŠ / např. opakovaným pozdním vyzvedáváním dítěte/
3. v průběhu zkušebního pobytu dítěte /na doporučení lékaře nebo školského poradenského zařízení /
4. zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání v MŠ nebo úplatu za školní stravování ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelkou či vedoucí školní jídelny způsob řešení situace.
2.Platby v mateřské škole
Podle zákona č. 561/2004 Sb., (školský zákon) a podle vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání,podle /§123odst.2 zákona č.561/2004 Sb. s účinností od 1.1.2012/, ve znění pozdějších ustanovení je stanoveno:
Vzdělávání v posledním ročníku mateřské školy se poskytuje bezúplatně a to až do zahájení školní docházky/ vztahuje se i na odklad školní docházky/
.
Úplata za předškolní vzdělávání je stanovena na 450,-Kč měsíčně pro dané období /vyhláška č. 14, § 6, odst. 2/. Tato částka musí být uhrazena do 15 dne daného měsíce.
Osvobozen od úplaty bude zákonný zástupce dítěte, který pobírá sociální příplatek, nebo fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje a z důvodu péče o toto dítě pobírá dávky pěstounské péče, a tuto skutečnost prokáže ředitelce mateřské školy, zákonný zástupce dítěte, který pobírá opakující se dávku pomoci v hmotné nouzi.
Stanovená základní částka může být snížena zákonnému zástupci dítěte, které nedocházelo do mateřské školy ani jeden den příslušného kalendářního měsíce z důvodu nemoci nebo z vážných rodinných důvodů /na 2/3 školného, tj. 300,-Kč/
Zákonný zástupce musí o snížení nebo prominutí úplaty požádat sám. Ředitelka školy rozhoduje na základě této písemné žádosti.
V případě omezení nebo přerušení provozu mateřské školy po dobu delší než 5 vyučovacích dnů, bude stanovena výše úplaty poměrně k plné výši úplaty.
V době přerušení provozu mateřské školy v době letních prázdnin, bude úplata za předškolní vzdělávání prominuta.
3.Evidence dítěte
Zákonní zástupci vyplní evidenční list dítěte, ve kterém bude vyplněno: jméno a příjmení dítěte, rodné číslo, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, zdravotní pojišťovna, dále jména a příjmení zákonných zástupců, telefonické spojení.
Zdravotní stav dítěte a pravidelné očkování potvrdí do přihlášky dětský lékař a to před nástupem do MŠ.
Rodiče nahlásí v MŠ každou změnu ve výše uvedených údajích – zejména změnu trvalého pobytu, zdravotní pojišťovnu, telefon.
Informace o dětech jsou důsledně využívány pouze pro vnitřní potřebu MŠ, oprávněné orgány státní správy a samosprávy a pro potřebu uplatnění zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
-
Provoz mateřské školy
MŠ má právní subjektivitu, je dvoutřídní, /věk dětí zpravidla od 3 do 6 let/.
Provoz MŠ je od 6.15 do 16.15 hodin.
Provoz MŠ je přerušen v červenci a srpnu. MŠ bude o letních prázdninách v provozu poslední dva týdny.
Stravování je zajištěno podle platných předpisů 3x denně. Rodiče mají možnost děti přihlásit pouze na polodenní stravování, tj. dopolední svačina a oběd. Pokud si rodiče plánovaně vyzvednou dítě po obědě, písemně si předem odhlásí odpolední svačinu. Formulář je na okně v mezipatře.
Pokud si vyzvednou dítě po obědě neplánovaně, svačina nebude vydána, rozdělí se mezi ostatní děti.
Zástupce dítěte nahlásí známou nepřítomnost dítěte předem- osobně, nebo telefonicky.
Není-li nepřítomnost dítěte předem známa, omluví dítě jeho zástupce neprodleně.
Přihlašování a odhlašování obědů a svačin se provádí v mateřské škole den předem do 16,00 hodin.
Je možné zaslat i SMS zprávu – nejpozději do 6,45 hodin v den, kdy dítě omlouváte.
Stravné je možné platit u vedoucí školní jídelny. Platbu lze provést i bezhotovostně, dle pokynů vedoucí školní jídelny. Vyúčtování stravného se provádí 2xročně/ v měsíci lednu a červenci/
Dítě má nárok odebrat si oběd a svačiny pouze v první den nepřítomnosti v MŠ, rodiče si vyzvednou jídlo do 11,15 hodin. Je nutné přinést si vlastní nádobí pro odběr jídla. MŠ ručí za kvalitu jídla pouze v době výdeje. Jídelníček sestavuje vedoucí školní jídelny.
Dítě by mělo být v MŠ do 8,30 hodin. Učitelky odpovídají za děti od doby, kdy dítě převezmou od rodičů nebo jimi pověřených zástupců až do doby, kdy je opět rodičům nebo zástupcům předají /Zástupci dítěte mají povinnost dítě osobně předat učitelce, teprve pak opustí školu./
Při nástupu dítěte do MŠ nabízíme individuálně adaptační režim.
Rodiče jsou povinni nahlásit výskyt infekčního onemocnění v rodině a veškeré údaje o zdraví dítěte. Onemocní-li dítě během dne v MŠ, jsou rodiče okamžitě telefonicky kontaktováni a vyzváni k zajištění další zdravotní péče o dítě.
Informace o připravovaných akcích v MŠ jsou vždy včas oznamovány na nástěnkách, na webových stránkách obce.
Stížnosti, oznámení a podněty k práci v MŠ dávejte ředitelce školy, která je v zákonné lhůtě vyřídí, nebo postoupí nadřízeným orgánům.
Děti si mohou nosit své osobní hračky za předpokladu, že splňují bezpečnostní podmínky. V době zvýšených hygienických požadavků /COVID-19/ to nedoporučujeme.
Za cennosti a donesené hračky mateřská škola neručí!
Konzultační hodiny: předem lze domluvit schůzku v budově MŠ
- Práva rodičů
Mateřská škola zabezpečuje předškolní vzdělávání uspokojováním přirozených potřeb dítěte zaměřené na základy celoživotního vzdělávání.
MŠ Všejany pracuje s dětmi na základě školního vzdělávacího programu“ Svět kolem nás“. Rozvoj jeho osobnosti probíhá ve spolupráci rodiny a MŠ. Rodiče mají právo:
- Na diskrétnost a ochranu informací, týkajících se jejich osobního a rodinného života
- Zákonní zástupci dítěte se mohou informovat o cílech, zaměření, formách a obsahu vzdělávání konkretizovaných podle podmínek uplatněných na mateřské škole ve školním vzdělávacím programu, který je volně přístupný v šatně mateřské školy.
- Konzultovat výchovné i jiné problémy svého dítěte s učitelkou nebo ředitelkou školy.
- Nárok na odbornou pomoc – případně kontakty, kam se o pomoc obrátit
- Přispívat svými nápady a náměty k obohacení výchovného programu školy.
- Požádat o individuální úpravu pravidel stanovených ve školním řádu MŠ.
- Být informováni nástěnkami, tabulemi v šatnách dětí, na schůzkách rodičů.
- Po dohodě s učitelkou být přítomni výchovným činnostem ve třídě.
- přivádět své dítě do mateřské školy kdykoli v době od 6:15 hodin do 8:30 hodin a v jinou dobu, na základě dohody -příchod mimo dobu určenou k příchodu dětí do MŠ nesmí narušovat vzdělávací proces ostatních dětí.
6.Povinnosti rodičů
- Zákonní zástupci jsou povinni zajistit, aby přihlášené dítě docházelo řádně do MŠ a bylo předáno osobně učitelce do třídy.
- V řádných termínech/ do 15. dne v daném měsíci /platit úplaty za předškolní vzdělávání a stravné., případně domluvit s ředitelkou školy další způsob řešení.
- Mají povinnost nahlásit jakékoliv změny v chování dítěte /rýma, kašel, bolest břicha, hlavy…/, teprve potom mohou opustit školu.
- Zajistit, aby nedocházelo k šíření infekčních onemocnění v kolektivu dětí/ přivádět do MŠ dítě zcela zdravé, bez projevů infekčního onemocnění/
- informovat MŠ o důvodech nepřítomnosti dítěte;
- MŠ může v odůvodněných případech žádat po zákonném zástupci potvrzení od pediatra o zdravotním stavu dítěte, zejména v případě podezření na infekční onemocnění a to v zájmu ochrany zdraví ostatních dětí. Tzv. Potvrzení o bezinfekčnosti dítěte je k dispozici v MŠ.
- zajistit vhodné oblečení dětí pro pobyt ve třídě i venku, zajistit bezpečnou a vhodnou obuv.
- respektovat denní režim mateřské školy a vývojová a individuální specifika, nejen svého dítěte, ale také ostatních dětí navštěvujících MŠ.
- Při vyzvedávání dítěte jinou osobou musí rodiče vyplnit „Zmocnění“, kde jsou uvedeny pověřené osoby a souhlas s předáním dítěte.
- Vyzvedávat dítě do 16,15 hodin. Pozdní příchody rodičů budou evidovány, a v případě častého porušování bude tato situace projednána se zřizovatelem. Jedná se o závažné porušování provozu školy a může to být důvod k ukončení docházky dítěte do MŠ.
Rodič může být vyzván k úhradě všech nákladů /prostředků na mzdy za přesčasové hodiny učitelky a dalších nákladů/
- Nahlásit změny v důležitých datech dítěte /změna bydliště, telefon, zdravotní pojišťovny/.
- Zákonní zástupci zodpovídají za to, že jejich děti nenosí do mateřské školy nebezpečné věci (ostré předměty, léky, zápalky…)
- Respektovat výzvu ředitele školy, projednat nápravu škody, pokud dítě úmyslně poškodí majetek MŠ
- Zákonný zástupce bere na vědomí možnost ztráty nebo poškození přinesené hračky, bez nároku náhrady.
- dodržovat školní řád a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti;
- Práva dítěte
Dítě má právo Vybráno z Úmluvy o právech dítěte
- Na emočně kladné prostředí a projevování lásky /právo žít s každým se svých rodičů, pokud by mu to neuškodilo, právo mít někoho, kdo se ho zastane, právo být s lidmi, kteří ho mají rádi, právo na pozornost a vedení ze strany dospělých, právo dostávat i projevovat lásku…/.
- Na společenskou ochranu/potřeba jídla, oblečení místa k životu, lékařské péče, ochrana před situacemi, které by je mohly psychicky nebo tělesně zranit.
- Být respektováno jako jedinec ve společnosti /slušné zacházení, i když nemá pravdu, právo na přátelství, na respektování jazyka, barvy pleti, rasy či sociální skupiny/.
- Být respektováno jako jedinec s možností rozvoje, který si chce potvrzovat svoji identitu /právo vyrůst tělesně i duševně, právo být veden k tomu, aby respektoval ostatní lidi bez ohledu na rasu, náboženství apod., právo rozvíjet všechny své schopnosti a nadání, právo hrát si, právo na soukromí …/.
- Být respektováno jako individualita, která si tvoří svůj vlastní život /právo ovlivňovat rozhodnutí, co se s ním stane, právo na chování přiměřené věku, právo být připravován na svobodu jednat a žít svým vlastním způsobem./
- Na podpůrná opatření dle doporučení poradenského zařízení
8.Povinnosti dítěte
- Při příchodu do MŠ si očistit obuv a přejít do šatny, kde se zdržovat pouze po dobu převlékání, přechodu do třídy, či domů.
- Všechny své věci v šatně udržovat v pořádku, pěkně uložené ve své označené přihrádce.
- Při příchodu do třídy pozdravit a zapojit se do kolektivu, respektovat své kamarády a dodržovat společně dohodnutá pravidla chování.
- Zacházet šetrně s hračkami, zařízením MŠ, hospodárně využívat pracovní materiály, pomůcky
- opustit školní hřiště při příchodu rodiče
- respektovat pokyny pedagogických pracovníků;
9.Práva a povinnosti pedagoga
- Přispívat svou činností k naplnění výše uvedených práv dítěte, k plnění hlavních cílů pro předškolní vzdělávání stanovené Rámcovým programem, k naplňování školního vzdělávacího programu Svět kolem nás.
- Rozhodovat o metodách a postupech pro naplnění výchovných a vzdělávacích cílů školy, vytvářet příznivé a bezpečné klima
- Ředitelka mateřské školy nebo učitelka ve třídě, do které dítě dochází, mohou vyzvat zákonné zástupce, aby se osobně dostavili k projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání dítěte.
- Právo na objektivní hodnocení své pedagogické činnosti.
- Zachovávat mlčenlivost a chránit před zneužitím osobní údaje, informace o zdravotním stavu dětí a výsledky poradenské pomoci školského poradenského zařízení a školního poradenského pracoviště, s nimiž přišel do styku.
Pedagog má právo na zdvořilé chování ze strany rodičů a důstojné prostředí, ve kterém vykonává svou práci.
- Ochrana a bezpečnost dítěte
Za bezpečnost dětí v MŠ odpovídají po celou dobu práce s dětmi pedagogičtí pracovníci školy, a to od doby převzetí dětí od jejich zástupců nebo jimi pověřené osoby až do doby jejich předání zástupci dítěte nebo jím pověřené osobě.
Děti v MŠ jsou pojištěny proti úrazu u pojišťovny Kooperativa. V případě úrazu učitelka sepíše záznam o úrazu do knihy úrazů Rodič obdrží od ředitelky školy formulář k čerpání pojistné události. Toto pojištění je platné pro všechny akce, které škola pořádá.
V oblasti prevence sociálně patologických jevů se zaměřujeme na oblast šikany a vandalismu
V MŠ není povolena reklama, která je v rozporu s cíli a obsahem předškolního vzdělávání, ohrožující zdraví, psychický nebo morální vývoj dítěte nebo přímo ohrožující či poškozující životní prostředí.
V celém objektu mateřské školy je zakázáno kouření, včetně elektronických cigaret.
Zákonný zástupce souhlasí s přepravou dětí autodopravcem.
Zákonný zástupce vyplní formulář GDPR
11.Péče o zdraví :
Cílem je prospívat fyzickému, psychickému a sociálnímu zdraví, růstu a vývoji dítěte.
Dítě je vedeno:
- k poznávání své identity ve vztahu k druhým a okolí tak, že získává pozitivní zkušenosti
- k péči o své zdraví, k vývoji zodpovědnosti za své oblékání a každodenní osobní hygienu
- k dobrému chování při stolování
- k bezpečnému pohybování v blízkém okolí
- k vytvoření zdravých životních návyků a postojů
- k činnosti ve výchově společenského chování a pravidel společenského styku
- k pozitivním vztahům k lidem a nenásilnému chování
- k vyrovnanosti mezi prací odpočinkem, zábavou
- přiměřeně k věku a schopnostem k chápání problematiky související s nebezpečím drogové závislosti, alkoholismu, kouření, virtuální závislosti (počítače, televize, video), patologického hráčství (gamblerství), vandalismu, kriminality a jiných forem násilnéh chování .
Školní řád byl projednán na pedagogické radě dne 30.8.2020. Nabývá účinnosti dne 1.9.2020.
Zpracoval(a):Havlasová Eva
Dne:31.8.2020